#
#
     
     
::: Меню :::
- Головна - Пропозиція до співробітництва - Історія - Структура - Дослідне господарство - Тендери - Основні відомості - Фінансова звітність
Науково-дослідна робота
- Відділ селекції - Відділ технології - Лабораторія насінництва - Лабораторія захисту рослин - Лабораторія агромеліоративного моніторингу - Сектор маркетингових досліджень, інтелектуальної власності та економічного аналізу - Наукове співробітництво - Наукова бібліотека - Нагороди - Фотогалерея - Вакансії - Контакти - Зворотній зв'язок
тень

::: Чи знаєте Ви що ...

У колишньому СРСР (з урахуванням середньоазіатських республік) на душу населення припадало близько 6 кг рисової крупи на рік

Рис на столі

рис на столі

     Рис - найпоширеніша зернова культура на земній кулі. Посіви її розміщені на площі близько 145 млн. га. Щорічно у світі виробництво зерна цієї культури становить 445 млн. т. Рисова крупа - основний продукт харчування більше 3 млрд. людей на земній кулі. Щорічне споживання рисової крупи на душу населення в різних країнах становить: у Китаї - 120 кг; Японії – 104 кг; Пакистані – 98 кг; Індії – 66 кг; Кубі – 40 кг; Італії - 6,3 кг; США - 2,5 кг; Англії - 1,1 кг. У колишньому СРСР (з урахуванням середньоазійських республік) на душу населення доводилося близько 6 кг рисової крупи на рік.

     Рисова крупа - один з найцінніших дієтичних продуктів. Головна його перевага - це висока поживність і сполучуваність із іншими продуктами - м'ясом, птицею, рибою, морепродуктами й овочами. Рис дуже корисний для організму людини й становить основу здорового харчування.

рис на столі

     Встановлено, що в ній утримуються корисні для організму речовини: крохмаль, залежно від сорту, - до 80 %, жир - 0.5 %, цукор - 0.5 % і різноманітні мінеральні речовини. Рис — це зернова культура, тому в ньому, як і в усіх крупах, утримуються в основному вуглеводи, що робить його дуже поживним, і при цьому, в ньому - мінімум жиру. Крохмаль у рисі швидко обволікає шлунок і усуває почуття голоду. Він позитивно впливає на травлення, сприяє виведенню шлаків, токсичних речовин, радіонуклідів. Білків у цій крупі відносно небагато (7-8 %), але вони більш повноцінні, ніж білки інших видів круп. Такий склад сприяє швидкому засвоєнню блюд організмом, виготовлених з рису.

     Дослідження, проведені вченими-дієтологами, дають підставу вважати, що коефіцієнт засвоюваності рисових блюд досягає близько 98 % . При цьому рис не містить глютена, на який у багатьох людей проявляється алергія (нестерпність білків злаків). Рис, особливо бурий, багатий клітковиною, містить вітаміни групи В, а також А, Е и РР, фолієву кислоту, різні мінеральні речовини, у тому числі залізо, калій, магній, фосфор, селен та ін., амінокислоти, жирні кислоти.

рис на столі

     Сортів рису існує величезна кількість. Найпоширеніші — довгозернистий рис і круглозернистий. Самі назви вказують на відмінності між ними: довгозерний рис більше довгастий і тонкий, круглозерний — більш короткий і круглий. Перший, як правило, після готування не злипається, залишається повітряним і розсипчастим. А більшість видів короткозернистого рису відносяться до м'яких сортів, які при варінні стають клейкими й розварюються.
Подальші відмінності залежать від виду обробки зерен рису. Один і той же сорт рису, оброблений по-різному, має різний колір, смак, поживні властивості й час готування. Рис звичного білого кольору одержують шляхом багатоступінчастого шліфування. Це найпоширеніший і визнаний вид рису. Він досить розповсюджений, тому що швидко готується й має привабливий зовнішній вигляд. Однак він поступається всім іншим видам рису зі свої корисності.

рис на столі

     Пропарений рис перед шліфуванням обробляють парою. У процесі цієї процедури більша частина вітамінів і мінералів утримується в крупі, а не в висівковій масі, що потім буде вилучена. Після пропарювання, зерна стають менш ламкими й не склеюються при варінні. На вид пропарений рис напівпрозорий і дещо жовтуватого кольору. Він посідає друге місце після білого за своїми корисними властивостями, однак готується приблизно на 10 хвилин довше, оскільки зерна його твердіші.

     Найкорисніший рис — коричневий або, як його ще називають, бурий, оскільки він піддається найменшій обробці. Це нешліфований рис, тобто очищений тільки від верхньої неїстівної лушпайки. найбільше клітковини, вітамінів і мінералів. Вважається, що цей рис більш ароматний, хоча він має трохи іншу структуру й особливий присмак. Бурому рису треба й більше часу для готування — приблизно на 20 хвилин, чим білому, або більше на 10 хвилин, ніж пропареному. Щоб скоротити час варіння, рис можна попередньо замочити на 5–6 годин. Спосіб готування звичайно вказується виробником на упаковці. А використовується коричневий рис у тих же самих блюдах, що й звичайний білий.

рис на столі

     Всі згадані різновиди рису відрізняються й за ціною: бурий — дорожче всіх інших.
Що стосується чорного рису, то цей вид називається диким. На прилавках магазинів він зустрічається у нас в упаковці упереміж із білим або коричневим рисом. У дикому рисі утримується багато живильних речовин, у тому числі вітаміни групи В, високі концентрації фосфору й міді.

     Крім вказаних переваг, рис сполучується майже з будь-якими продуктами. Його використовують для перших, других блюд і гарніру. Різноманітнюючи його різними добавками (овочі, риба, м'ясо, сухофрукти, зелень, спеції), їсти його можна досить часто й при цьому він не набридне.

     Як стверджує один з найбільших вітчизняних вчених-дієтологів З.М. Евенштейн, "...всі якості, які має рис - позитивні: це недорогий продукт, його легко готувати, він поживний і легко засвоюється, від нього не товстіють, це універсальний продукт - його можна подати як окреме блюдо, можна додавати в найрізноманітніші фарші й начинки - м'ясо, соуси й супи, з нього можна зробити третє, або присмачити дуже гострою приправою й, взагалі, приготувати, як кому подобається."

Половина людства харчується головним чином рисом - приєднуйтеся до неї й ви!


   Русский (РФ)  Рус    English (UK)  Eng

::: Культура – РИС

- Історія рисівництва - Рис в Україні - Екологічні аспекти - Бібліографія - Цікаво про рис - Рис на столі - Рецепти приготування

::: Новини

[12.04.2016]
EPIC INTERNATIONAL WORKSHOP on Modern Technologies of Rice Growing, Global Food and Environmental Safety
[25.08.2015]
«Новітні наукові розробки в галузі рисівництва та краплинного зрошення»
[28.01.2015]
РІЧНИЙ ПЛАН ЗАКУПІВЕЛЬ на 2015 рік Інституту рису Національної академії аграрних наук України
  всі новини
тень

::: Iнформацiя

- Новини - Фотогалерея

Логотип Интеграція

Rambler's Top100

Все права защищены: Институт Риса УААН
Created by Info-Region, LTD